استانبول

استانبول یک شهر نیست. یک تاریخ، یک فرهنگ و یک اسطور لمیده در کنار رود بسفر است. این تمدن کوچک آسیایی اروپایی در حال حاضر مقصد میلیون‌ها گردشگر از سراسر جهان است. اما استانبول برای ایرانیان یک مقصد نزدیک یک فرهنگ همسایه و دورازه ورود به اروپاست. شهری شرقی آمیخته با تمدن غرب. استانبول یا همان قسطنطنیه بزرگترین شهر ترکیه است که در کنار تنگه بسفر قرار گرفته، یعنی دقیقا جایی که اروپا و آسیا از هم جدا می‌شود. در اهمیت استانبول همین بس که در سال 2010 به عنوان پایتخت فرهنگ و هنر اروپا انتخاب شد. وقتی ترکیه را به عنوان یک مقصد گردگشگری انتخاب می‌کند بدون بازدید از این کلان‌شهر رویایی با قهوه ترک بخش فراموش نشدنی سفر شما خواهد بود. این مطلب تلاش دارد به برخی از مهم‌ترین جذابیت‌های گردشگری استانبول را برای شما معرفی کند.

استانبول

مسجد و موزه ایاصوفیا در استانبول

مسجد ایاصوفیا شاهکار معماری بیزانس و نماد رسمی کشور ترکیه است. این مسجد باشکوه که بر روی کلیسایی با قدمت بیش از 1500 سال ساخته شده پس از فتح استانبول توسط مسلمان از کلیسا با مسجد تغییر کاربری داد. سلاطین عثمانی در زمان‌های مختلف اقدام به مرمت و گسترش این مسجد کردند. در شکوه و جلال این مسجد همین بس که در حال حاضر باارزش‌ترین و زیباترین نمونه‌های باقی‌مانده از معماری دوره بیزانس است. مسجد درسال 1935 تبدیل به موزه شد و تمام تزئیات داخلی آن بازسازی و احیاء گردید. در سفر به استانبول و دیدن این نمای باشکوه علاوه بر لذت بردن از اوج هنر معماری و تزئیات داخلی، بیش 1500 سال تاریخ ترکیه برای شما مرور خواهد شد.

استانبول

استانبول و خیابان استقلال

خیابان‌های همیشه بیدار نماد گردشگری بسیاری از شهرهای جهان است. استانبول نیز دارای خیابان معروفی است که به شانز‌لیزه استانبول شهرت دارد. این خیابان همیشه بیدار در قسمت اروپایی استانبول واقع شده و بازارها، کافه‌ها و معروف‌ترین رستوران‌های استانبول را در خود جای داده است. تقریبا تمام طول این خیابان 3 کیلومتری کافه و مراکز خرید است به شکلی که در هر روز بین 100 تا 300 هزار توریست در این خیابان معروف گردش می کنند. وقتی به استانبول رسیدید خیابان استقلال را فراموش نکنید. پاساژ معروف و قدیمی چیچک یا همان پاساژ گل نیز در این خیابان واقع شده است.

استانبول

کاخ توپقاپی

کاخ توپقاپی (توپکاپی) از معروف‌ترین کاخهای امپراطوری عثمانی که توسط سلطان محمد فاتح در سال 1465 میلادی ساخته شده است. این کاخ در بهترین نقطه تلاقی تنگه دریای سیاه و مرمره قرار گرفته و عالی‌ترین منظره را به تنگه بسفر دارد.  کاخ توپقاپی در حال حاضر به موزه تبدیل شده و یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری ترکیه است. این کاخ موزه به لحاظ معماری و اشیاء ارزشمندی که در آن نگهداری می‌شود یکی از گرانقمیت‌ترین کاخ موزه‌های جهان است و سالانه هزاران توریست از آن دیدن می‌کنند. در موزه این کاخ کتاب‌ها و آثار هنری زیادی از زمان صفویه نگهداری می‌شود. همچنین یکی از بزرگترین گنجینه‌های کتب خطی فارسی و نگارگری ایرانی نیز متعلق به این کاخ موزه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *