انواع بلیط هواپیما را بیشتر بشناسید | بخش دوم

انواع بلیط هواپیما

در بخش اول این مطلب انواع بلیط هواپیما را به صورت کلی بررسی کرده و تفاوت‌‌های اصلی آن را برشمردیم. تمام بلیط‌های هواپیما در ایران به دو روش سیستمی و چارتر ارائه می‌شوند. بلیط سیستمی و بلیط چارتر در واقع روش عرضه بلیط است و نه نوع بلیط به همین جهت در این بخش مروری داریم به انوع بلیط هواپیما به لحاظ کارکرد. این شناخت اهمیتی به مراتب بیشتر از نوع عرضه دارد چرا تفاوت نوع بلیط –  از نظر کارکرد – بسته به هدف سفر اختلاف قیمت زیادی دارد.

بلیط های رفت و برگشت

یکی از متداول‌ترین انواع بلیط هواپیما بلیط رفت  برگشت است. در این نوع سفر یک بلیط از مبدأ به مقصد فروخته شده و سپس در تاریخ معینی مجددا از مقصد به مبدأ بلیط صادر می‌شود. معمولا وقتی بلیط رفت و برگشت خودتان را از یک آژانس یا شرکت هواپیمایی تهیه کنید تخفیف بیشتری به شما داده خواهد شد. مهمترین ویژگی این نوع بلیط ثابت بودن مبدأ و مقصد در رفت و برگشت است.

بلیط های رفت و برگشت با مقاصد متغیر

این نوع بلیط معمولا برای تورهای مسافرتی و مسافران خاصی که در یک سفر از چندین شهر عبور می‌کنند تهیه می‌شود. مثلا وقتی یک مسافر از تهران به استانبول می‌رود ممکن است بخواهد از استانبول با وسیله دیگری به آنکارا سفر کرده و از این شهر به مبدأ یعنی تهران بازگردد که در اینصور یک بلیط رفت و برگشت با مقصد متغییر تهیه می‌کند. این نوع بلیط نیز بسیار متداول بوده و برای سفرهای زمان‌بندی شده به صرفه است.

بلیطهای یک طرفه هواپیما

ساده‌ترین نوع بلیط هواپیما بلیط یکطرفه یا تک مقصد است. شما یک بلیط برای سفر به شهری تهیه می‌کنید و مسافرت شما در قالب همان یک سفر خواهد بود. معمولا سفرهای بدون برنامه ریزی زمانی یا مسافرتهای چند مقصده متوالی از این نوع بلیط استفاده می‌کنند. خرید آنلاین بلیط از وب‌سایت یا برنامه موبایلی این حسن را دارد که به آسانی می‌تواند در هر زمان بلیط یک‌طرفه خودتان را صرف نظر از این که کجا هستید و به کجا می‌خواهید سفر کنید از یک آژانس تهیه کنید.

بلیط‌های دارای توقف برنامه‌ریزی شده

معمولا این نوع بلیط یک توقف از قبل پیش بینی شده دارد که مسافر در برنامه و زمان‌بندی آن خیلی دخیل نیست. بیشتر شرکتهای هواپیمایی که هواپیماهای غول‌پیکر چندقاره‌ای در اختیار ندارند از این روش برای مسافرتهای طولانی استفاده می‌کنند. ممکن است بر سر راه پرواز به کانادا یک توقف اجباری در آلمان داشته باشید که معمولا از سالن ترازیت فرودگاه یا بعضا از خود هواپیما هم نمی‌توانید پیاد شوید.

بلیط های دارای چند توقف

این نوع بلیط معمولا برای تورهای مسافرتی استفاده می‌شود و به طور معمول هم آژانسها از قبل پروازها را چارتر می‌کنند. در این نوع سفر مسافرین طبق یک برنامه زمان‌بندی شده در شهرهای مختلف توقف کرده و مجددا به مبدأ بعدی سفر می‌کنند. تهیه مستقیم این نوع بلیط به دلیل زمان‌بندی خاص آن کاربردی و مقرون به صرفه برای افراد آزاد نیست.

بلیط های رفت و برگشت دو یا چند مقصدی

در این نوع بلیط دو سفر متفاوت با هم ترکیب می‌شوند. مثلا فردی با یک بلیط رفت و برگشت به دو مقصد متفاوت در یک کشور پرواز کرده و به مبدأ اصلی برمی‌گردد. بزرگترین حسن این نوع بلیط قیمت به صرفه و منطقی آن است چرا که بلیط شما دو مقصد و یک مبدأ را پوشش می‌دهد. اگرچه ظاهر این نوع بلیط شبیه به بلیطهای چند توقفه است اما در واقع هر مسافری می‌تواند با یک بلیط طبق زمان بندی خودش مقاصد متعددی را انتخاب کند مثل کسی که نیاز دارد از تهران به مسکو و بعد سن‌پترزبورگ سفر داشته باشد نیازی نیست در روسیه مجددا خرید بلیط داشته باشد. با یک بلیط دو مقصدی می‌تواند سفر خود را انجام دهد.

بلیط های کلاس ترکیبی

در پروازهای مسافرتی انواع کلاس پروازی وجود دارد. مثلا بلیط عادی، ویژه، ممتاز و کلاس‌های A  و غیره، برخی از مسافران ترجیح می‌دهند در یک پرواز چندین کلاس مختلف را استفاده کنند. برای برخی این یک تجربه خوشایند است و برای برخی دیگر یک نیاز ضروری . مثلا استفاده از کلاسهای تجاری و ممتاز برای سفرهای طولانی مدت بسیار منطقی است اما در عین حال بلیط های عادی پرواز برای مسافت های کوتاه نیم ساعته منطقی‌تر به نظر می‌رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *